MenuDotnuva Baltic ja Ekodrena arendavad ühiselt Balti riikides reguleeritud kuivendussüsteemide ärivaldkonda

Uudised 19.06.2020   

Dotnuva Baltic ja Ekodrena arendavad ühiselt Balti riikides reguleeritud kuivendussüsteemide ärivaldkonda


Koostöölepingu sõlminud Dotnuva Baltic ja Ekodrena asuvad ühiselt arendama reguleeritud kuivendussüsteemide ärivaldkonda Leedus, Lätis ja Eestis. Tipptasemel reguleeritud kuivendussüsteemide tootja Ekodrena keskendub ka edaspidi tehnoloogiale, uuenduste välja töötamisele ja tootmise arendamisele. Dotnuva Baltic hoolitseb toodete müügiarenduse eest. Ettevõtted ennustavad, et näiteks Leedus viiekordistub vastavate kuivendussüsteemidega varustatud talude hulk järgmise paari aasta jooksul.

Reguleeritud kuivendussüsteemid aitavad hoida pinnase vajalikku veetaset ja vähendavad põuaperioodide mõju, võimaldades sellega põllumeestel saavutada kuni 20–30 protsenti suurema saagikuse. Lisaks aitavad taolised süsteemid peatada väetiste lekkimist pinnasesse ja vähendavad saastet. Reguleeritud kuivendamise äravool, lahustunud lämmastiku ja teiste toitainete kadumine pinnasest on, võrreldes tavapäraste kuivendussüsteemidega, kuni 90 protsenti madalam. Pikas perspektiivis tähendab see väiksemat vajadust väetiste järele, mis omakorda vähendab põllumajanduses tekkivat süsinikdioksiidi heitkogust.

„Suheldes ja töötades Balti riikide põllumeestega näeme, et reguleeritud kuivendussüsteemid on vajalik lahendus nii nende majandusliku kasu kui ka positiivse keskkonnamõju tõttu. Nende abil vähendame saastet ja kaitseme ümbritsevat keskkonda. Täiendades selle tootega saadaval olevat põllumajandusmasinate, seadmete ja teenuste valikut, suudame paremini vastata oma klientide vajadustele. Usume, et meie kogutud kogemused ja saadaval kompetents võimaldavad meil reguleeritud kuivendussüsteemid kohandada iga talu vajadustele. Sedasi aitame kaasa nende tulemuste kasvule,“ räägib ettevõtte Dotnuva Baltic projektijuht Mindaugas Veiveris.

Jonas Steikūnas, ettevõtte Ekodrena tegevdirektor, märgib, et kaaluti mitme potentsiaalse partneri vahel, kes võiksid suuta panustada reguleeritud kuivendussüsteemide ärivaldkonna arengusse Balti riikides: „Meie jaoks on oluline ettevõtte usaldusväärsus ja maine, aastatepikkune kogemus ning lai konsultantide võrgustik. Otsisime partnerit, kes aitaks meil arendada reguleeritud kuivendussüsteemide ärivaldkonda Leedus, Lätis ja Eestis. See eeldab häid teadmisi põllumajandussektorist, arusaamist klientide vajadustest ja võimekust toetada neid ka vajalike kuivendussüsteemide rakendamisel. Usaldades toodete müügi ja turustamise Dotnuva Balticule, saame keskenduda tootmise uuendamisele ja uutele tehnoloogiatele“.

Reguleeritud kuivendussüsteemide mõju ja tõhusust uuritakse edasi Leedus. Ka Läti ja Eesti teadusasutustes alustatakse vastavate teadustöödega.

Mõlema ettevõtte esindajad usuvad, et koostöö abil aitavad nad põllumajandussektoris tegutsevatel ettevõtetel efektiivsemalt ja kiiremalt ületada ajakohaseid väljakutseid. Teisisõnu, kohaneda märkimisväärsetele muutustele kliimatingimustes ja täita aina rangemaid keskkonnanõudeid. Samal ajal on võimalik saavutada suurem majanduslik kasu – suurem saagikus hektari kohta.

Täna on reguleeritud kuivendussüsteemid kasutusel 41 Leedu talus, kogupindalaga üle 1000 hektari. Eeldatavasti kasvab selliste talude arv Leedus vähemalt viiekordseks. Lätis ja Eestis on reguleeritud kuivendussüsteemid täna paigaldatud ainult teaduslikel eesmärkidel, kuid oodata on, et juba sellel aastal võetakse need kasutusele kümnetes taludes. Reguleeritud kuivendussüsteemide rakendamiseks vajalikud investeeringud ja nende tasuvus arvutatakse hektari kohta – vastava kvalifikatsiooniga eksperdid hindavad põldude seisundit ja kavandavad süsteemi.

Ekodrena on ainus ettevõte, mis toodab ja paigaldab reguleeritud kuivendussüsteeme Leedus. Ettevõtte tooted on patendiga kaitstud terves Euroopa Liidus.

Rohkem infot: www.dotnuvabaltic.ee

 

gallery image

Sind võivad huvitada ka need artiklid


Uudised

Massey Ferguson toob turule uued liblikniidukid

Massey Ferguson toob turule uued liblikniidukid

Massey Ferguson on oma DM-seeriasse lisanud kaks rasket libl...

Uudised

Dotnuva Baltic esitleb ribakülvikut Sumo

Dotnuva Baltic esitleb ribakülvikut Sumo

Dotnuva Baltic esindab alates juulist Suurbritannias toodetu...

Uudised

Claas esitleb viit uut Disco niidukit

Claas esitleb viit uut Disco niidukit

Disco niidukite 25. juubeliaasta tähistamiseks on Claas turu...