Hästi juhitud põllumajandusettevõtte oluline osa on riskide maandamine, mille võtmeteguriks on seadmete ja masinate kindlustamine. Põllumajanduse hooaja alguse ja töö intensiivistumisega suurenevad paraku ka riskid ning õnnetused ja rikked võivad lisaks varalisele kahjule tekitada tööseisakuid, mis mõjutavad külvi ja saagikoristuse ajakava. If Kindlustuse ärikliendi osakonna juht Märt Maandi annab nõu, millele kindlustuslepingu sõlmimisel tähelepanu pöörata.
„Põllumajandus- ja metsamasinate, seadmete ning nende remonditööde hindadele on avaldanud negatiivset mõju nii inflatsioon, varuosade saadavus kui ka Euribori kõrged määrad. Kõik on aastatega kallinenud. Oleme vestlustel koostööpartneritega jõudnud järeldusele, et tõenäoliselt seetõttu väheneski 2024. aastal uute traktorite ja spetsialiseeritud masinate ostumaht,“ räägib Maandi. Siiski prognoositakse tema sõnul, et Euribori määrad hakkavad langema, mis viitab suure tõenäosusega tehnika turuaktiivsuse taastumisele. Samuti on oodata põllumajandussektoris aktiivsuse kasvu pärast vaiksemat talveperioodi.
„Põllumajandustehnika on aga tõesti väga kallis – alates traktoritest, kombainidest ja laaduritest kuni lüpsirobotite ning külvimasinateni,“ nendib Maandi. „Ja kahju võivad tekitada nii looduslikud tegurid kui ka inimtegevusest tulenevad apsud või kuritegevus. Põllumajandustehnika kindlustus katab aga kõik need võimalikud kahjud, kui seadme või selle detailidega midagi juhtub või kui see näiteks varastatakse.“

Põllumajandusmasinate kindlustus sarnaneb kaskokindlustusele, kattes samas kahjud selliste sõidukite puhul, mis ei sõida avalikel teedel. Kindlustus kehtib ööpäevaringselt ja seda nii seadme töötades, seistes kui ka transpordi ajal. If Kindlustus on lisanud kaitse alla ilma lisamakseta uusväärtuskindlustuse kuni kahe aasta vanustele masinatele. Kahju korral hüvitab kindlustus uhiuue masina hinna, et kliendid ei peaks muretsema oma uute masinate pärast.
Millised on kõige sagedasemad kahjud, millega põllu- ja metsamehed silmitsi seisavad?
Kindlustus katab nii masinate ümbermineku kui ka vigastused, mis tulenevad ebatasasest pinnasest või põllukividest. Samuti kaetakse avariid, klaasikahjud ja loomade tekitatud kahjud – nii kokkupõrked suuremate loomadega kui ka näriliste või lindude tehtud kahjud. Sagenenud on paraku vargused ja vandalismiaktid, mis lähevad samuti kindlustuskatte alla, ning seoses aina kuumemate suvedega on kasvanud tulekahjuriskid.
Masina tulekahju kulud hüvitab kindlustus ka siis, kui tulekahju tekkis puuduliku puhastamise, hoolduse või remondi tõttu.
Oluline on ka hoone ja selle sisustuse kindlustamine
Kindlustuse mõttes saavad Maandi sõnul rohkem tähelepanu masinad ja vähem hooned. Eks see tuleneb ka sellest, et masinate ostul on suurema tõenäosusega kaasatud pank või liisingufirma, kellel on ostetud seadme kindlustamise nõue. Samas võib aga ka põllumajandushoone maksumus koos sisustusega ulatada mitmekümne tuhande euroni. Näiteks kui süttib põlema garaaži pargitud kindlustatud sõiduk, tekitades kahjustusi ka kindlustamata hoonele, hüvitab kindlustus vaid kindlustatud vara. Muu jääb omaniku kanda.
Kuigi õnneks ei ole tulekahjud Eestis väga levinud, on loodusjõud tormide, tugevate vihmade ja rahe näol aina enam kanda kinnitamas. Ekstreemsed ilmastikuolud võivad kahjustada nii seadmeid ja masinaid kui ka hooneid – riski suurendab muuhulgas see, et tänapäevased katusekonstruktsioonid muutuvad aina kergemaks.
Seega tasub tõsiselt hinnata kõikvõimalikke riske, mõelda ratsionaalselt ning arvutada ette, kuidas ootamatud olukorrad võivad äritegevust mõjutada. Lahendused läbimõeldud kindlustustoodete näol on olemas.
Märksõnad: If Kindlustus, kindlustuslahendused põllumajanduses, põllumajandustehnika kindlustus, varakindlustus, vastutuskindlustus, tööandja vastutuskindlustus, tervisekindlustus